Image

Artykuł nr 54

Tytuł Artykuł na temat kultury Polskiej na obszarze Wileńszczyzny
Autor Zespół redakcyjny
Temat Historia Polaków zamieszkujących kresy wschodnie
Opis Polska kultura na Wileńszczyźnie w 1990 roku przeżywała okres odrodzenia, zachowując jednocześnie ciągłość wielowiekowej tradycji. Szczególnie widoczne było to w żywotności rękodzieła ludowego - wyplataniu charakterystycznych palm wileńskich, tkactwie regionalnym i hafciarstwie. Miejscowi twórcy ludowi przekazywali swoje umiejętności młodszemu pokoleniu podczas warsztatów i spotkań organizowanych przez polskie organizacje kulturalne. Język polski, mimo presji rusyfikacyjnej i lituanizacyjnej, przetrwał w rodzinach i wspólnotach lokalnych. Szczególną rolę w jego zachowaniu odgrywały polskie szkoły, zespoły folklorystyczne oraz media polskojęzyczne. W domach kultury i świetlicach organizowano konkursy recytatorskie, przedstawienia teatralne i wieczory poezji w języku polskim. Polonia wileńska aktywnie dbała o zachowanie swojej tożsamości kulturowej poprzez organizację festiwali, wystaw rękodzieła i koncertów. Działały liczne zespoły pieśni i tańca, kultywujące lokalne tradycje muzyczne. Ważną rolę odgrywał Kościół katolicki, gdzie język polski był obecny w liturgii i życiu parafialnym. Istotnym elementem było też dokumentowanie i archiwizowanie przejawów polskiej kultury - zbierano stare fotografie, dokumenty, pamiątki rodzinne, zapisywano wspomnienia najstarszych mieszkańców.
Wydawca Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oddział w Białymstoku
Data 1989-12-01
Typ Artykuł
Format 1 art.; Papier drukarski klasy VII; 9 cm x 17 cm
Żródło Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok
Język Polski
Prawa do utworu Domena Publiczna. Wolno zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę. Wykorzystując utwór należy pamiętać o poszanowaniu autorskich praw osobistych Twórcy.



„Zadanie finansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku” 



„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”