PROJEKTY
Nasza Organizacja w trakcie wieloletniej działalności wielokrotnie współpracowała z seniorami zrzeszonymi w Kołach Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetach Trzeciego Wieku (Wasilków, Białystok, Supraśl), organizacjach wspierających kształcenie ustawiczne (Podlaski Uniwersytet Ludowy, Warmińsko-Mazurki Uniwrsytet Ludowy, Suwalski Uniwersytet Ludowy), czy nieformalnych grupach i organizacjach. Z uwagi również na doświadczenie przyjaciół i współpracowników fundacji którzy zajmuje się zawodowo kwestiami związanymi z szkoleniami i edukacją w zakresie nowych technologii, których to grupą docelową najczęściej są właśnie osoby w wieku senioralnym wypracowaliśmy dość pokaźną wiedzę na temat grupy docelowej. Na podstawie naszej wieloletniej współpracy z osobami starszymi sformułowaliśmy następującą diagnozę tej grupy docelowej. Po pierwsze seniorzy bardzo chcą uczestniczyć w życiu społecznym, w tym odbywającym się za pośrednictwem świata wirtualnego – Internetu. Często brakuje im jednak szczegółowej wiedzy i kompetencji w zakresie tego jak konkretnie mogą uczestniczyć w tym życiu rozpoczynając od kwestii obsługi komputera poprzez kwestie wiedzy na temat dostępności samych serwisów (seniorzy często nie zdają sobie sprawę że istnieją takie serwisy jak Facebook czy Twitter) aż po kwestie poruszania się po systemach obsługi urzędowej a i logiki konstrukcji tych systemów. Po drugie seniorzy bardzo często obawiają się korzystania z Internetu w sprawach urzędowych, bankowych czy też w jakikolwiek sposób powiązanych z ich finansami.
1) Finanse Współczesnego Seniora, gdzie uczestnicy nabywali wiedzę z zakresu bankowości elektronicznej i wykorzystania Internetu do załatwiania spraw czy usług. W ramach tych projektów (4 edycji: 2018 -2021) wzięło udział ok 490 seniorów – między innymi to z ich sugestii postanowiliśmy stworzyć i rozwinąć nową sekcję poświęconą nowym technologiom i ich zastosowaniom w życiu;
2) Seniorzy XXI wieku w Cyfrowym świecie – W ramach projektu uczestnicy uczyli się obsługi komputera, telefonu oraz wszelkich urządzeń technicznych znajdujących się w przestrzeni miejskiej (np. parkomaty, bankomaty, paczkomaty, kolejkomaty itp.) . W ramach projektu poza przeszkoleniem 215 osób, stworzono instrukcje obsługi 10 urządzeń z przestrzeni miejskiej Białegostoku, które ułatwiały dla osób starszych ich wykorzystanie. W efekcie projektu powstała Sekcja Cyfrowa, która działa prężnie do dnia dzisiejszego i kontynuuje codzienną pracę, jak i konsultuje tworzenie projektów cyfrowych (w projekcie będą brać udział, jako wolontariusze przy tworzeniu broszury, czy organizacji szkoleń).
3) Partycypacyjna Seniorów z województwa Podlaskiego. Projekt realizowany jest w latach 2022-2023, i obejmuję walkę z wykluczenie,m cyfrowym i społęcznych wśród seniorów z obszaru woj. podlaskiego. Podczas zajęć grupowych uczestnicy otrzymają wiedzę z następującego obszaru kompetencji cyfrowych:
A) niedostateczna wiedza i kompetencje w zakresie poruszania się w cyfrowym świecie;
B) niedostateczna wiedza na temat bezpieczeństwa w Internecie;
C) istnieje bardzo duża potrzeba seniorów w zakresie integracji z innymi seniorami oraz
innymi osobami w zakresie spędzania wolnego czasu;
D) seniorzy potrzebują bezpośredniego kontaktu z urzędnikami i przedstawicielami placówek które odwiedzają w celu zgłoszenie im swoich problemów wątpliwości i ewentualnych rozwiązań tych problemów.